Najtrudniejsze języki świata

Najtrudniejsze języki świata to…

Zastanawialiście się kiedyś, jaki są najtrudniejsze języki świata? Niektórzy odpowiedzą pewnie, że chiński, ktoś powie arabski, a kolejna osoba wskaże angielski… W tej kwestii każdy z nas kieruje się swoimi indywidualnymi predyspozycjami oraz osobistymi doświadczeniami. Czy kiedykolwiek pomyśleliście jednak, gdzie w takiej klasyfikacji powinien znaleźć się język polski?

Najtrudniejsze języki świata wg Amerykanów

Na to pytanie odpowiedzieli uczeni z Foreign Service Institute (FSI), którzy stworzyli specjalny ranking, pokazujący, jak długo osoby anglojęzyczne muszą uczyć się danego języka, aby osiągnąć biegłość w mowie i piśmie. Na tej podstawie możemy wyodrębnić języki, które uważane są za łatwe oraz te, które postrzegane są jako najtrudniejsze języki świata.

Według powyższego zestawienia dziesięć najtrudniejszych języków to: japoński, koreański, arabski, gruziński, mandaryński, węgierski, tajski, mongolski, fiński oraz… polski!

Najtrudniejsze języki świata

Zapewne nikogo nie dziwi obecność w rankingu języka japońskiego, koreańskiego czy mandaryńskiego, które są tak odmienne od języków zachodnich. Trudny do opanowania alfabet, złożona gramatyka i skomplikowana intonacja stanowią jedynie niewielką część utrudniających naukę czynników. Wciąż jednak pozostaje pytanie: dlaczego akurat polski?

Najtrudniejsze języki świata – dlaczego polski?

Jak się okazuje, nasz rodzimy język przysparza obcokrajowcom niemało problemów. Dlaczego? 7 przypadków, 3 rodzaje, odmiana czasowników oraz bardzo trudna wymowa są jedynie częścią problemów, z którymi spotykają się osoby rozpoczynające przygodę z językiem polskim. Do naszej listy możemy również dodać złożoną interpunkcję i ortografię oraz liczne wyjątki od podstawowych reguł, które czasem jest trudno zrozumieć nawet Polakom.

Osoby, które uczą się polskiego od dziecka, zazwyczaj opanowują go w wieku lat 16, jednak niektórzy nawet dużo później nie są w stanie posługiwać się nim w pełni poprawnie. Ile razy słyszymy formę „wziąść” zamist „wziąć” lub „poszłem” zamiast „poszedłem” ? Każdy z nas doskonale wie na własnym przykładzie, że nawet język ojczysty może dla niektórych być naprawdę obcy.

Najtrudniejsze języki świataMimo wszystko, warto uczyć się języków obcych, nawet tych z listy „Najtrudniejsze języki świata” . Wszyscy posiadamy bowiem inne zdolności do przyswajania wiedzy. Dla niektórych język japoński może okazać się tym najprostszym, a dobrze znany wszystkim angielski – tym prawie nieosiągalnym. Pamiętajmy, że dla chcącego nic trudnego i warto czasem włożyć trochę wysiłku w naukę, aby w przyszłości czerpać z tego korzyści.

Jeśli masz mało czasu, wypróbuj naukę online. Kursy można wypróbować zupełnie za darmo!

  1. Bardzo ciekawy artykuł uwielbiam się uczyć z multikursem i cieszę się , że postanowiliście prowadzić bloga. Mam nadzieję, że będzie na dobrym poziomie bo brakuje tego w polskiej blogosferze

  2. Bardzo ciekawy artykuł. Nie miałam pojęcia , że amerykanie mają problemy z językiem polskim. Uwielbiam się uczyć z multikursem i cieszę się, że zaczęliście prowadzić bloga. Mam nadzieję, że wpisy będą na wysokim poziomie, brakuje tego w polskiej językowej blogosferze.

  3. Czytam Was wszędzie od dawna, języka Waszą metodą uczę się od 2 mcy i wiecie co? 3 lata chodzenia dwa razy w tyg na zajęcia mi nie dały tyle co CODZIENNY kontakt z językiem, ktory dzięki Wam mam.

  4. Super, że macie bloga! Teraz będzie można wzbogacać także swoją wiedzę ogólną i ciezyć się nowinkami z językowego świata!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.