Studenten halten Daumen hoch in der Universität

Obierz właściwą strategię nauki języka! Poznaj MultiSposoby

Uczysz się języka już od dawna, ale wciąż wiele Ci brakuje do zamierzonych efektów? Wypróbowałeś już dziesiątki metod, ale żadna z nich nie sprawdziła się na dłuższą metę?To nie tylko Twój problem! Znalezienie właściwej strategii to pierwszy krok do sukcesu. Dzisiaj obalamy mity na temat nieskuteczności popularnych metod uczenia się języka – dla zniechęconych. Wypróbuj Multisposoby, aby ożywić swoje metody nauki!

1. Czytanie i pisanie nic mi nie da – tylko biernie nauczę się języka, a nie dam rady rozmawiać po angielsku.

FAŁSZ.  Samo czytanie i pisanie nie uczyni z Ciebie pewnie językowego mistrza. Są to jednak świetne metody, aby oswoić się z językiem. „zanurzyć się” w nim na co dzień. A przy odpowiednim nastawieniu możesz czerpać z czytania i pisania dużo więcej. Co zrobić, aby było to skuteczniejsze? Nasze MultiSposoby:

– czytaj teksty na głos, pracując nad prawidłową wymową. Najlepiej porównuj ją z nagraniami native speakerów.

– słuchaj audiobooków

– rozmawiaj w obcym języku o książce, którą przeczytałeś; napisz streszczenie lub recenzję i przeczytaj ją komuś!

– odgrywaj scenki z książek: sam lub z podziałem na role!

Wypróbuj kursy online z nagraniami native speakerów!

Najtrudniejsze języki świata

2. Oglądnie filmów i seriali po angielsku to nie dla mnie – nic nie rozumiem, aktorzy mówią za szybko.

FAŁSZ. To jest metoda dobra dla każdego, bez względu na stopień znajomości języka! Pamiętaj jednak o kilku zasadach:

– wybieraj programy dostosowane do Twojego poziomu znajomości języka. Dopiero zaczynasz naukę? Oglądaj programy dla dzieci. Uczysz się angielskiego biznesowego? Wybieraj programy branżowe. Chcesz oglądać filmy, ale boisz się, że nie zrozumiesz dialogów? Wybierz wersję z napisami i miej słownik pod ręką!

– powtarzaj kwestie za aktorami, odgrywaj ulubione sceny, przeżywaj akcję!

– porozmawiaj o filmie z innymi. Albo załóż zeszyt z recenzjami obejrzanych filmów i notuj swoje wrażenia.

Wypróbuj kursy kompletne zawierające filmy i animacje na platformie multikurs.pl

3. Konwersacje z profesjonalnymi lektorami są za drogie, a nie ma sensu rozmawiać z osobami, które mówią tak samo albo niewiele lepiej niż ja – niczego się od nich nie nauczę.

FAŁSZ. Każda rozmowa po angielsku ma sens! Nawet jeśli popełniasz wiele błędów, to nie szkodzi! Na błędach też się można uczyć. Oczywiście, najlepiej byłoby regularnie rozmawiać z native speakerem. Ale jeśli to niemożliwe, wypróbuj inne metody. Na przykład nasze MultiSposoby!

amity-1107005_960_720

– zarejestruj się na portalu do wymiany językowej: jeśli będziesz mieć szczęście, może nawet trafisz na native speakera – a jeśli nie, rozmowa np. z Francuzem czy Hiszpanem po angielsku również może być bardzo pożyteczna.

– umów się ze znajomym na kawę i zamiast rozmawiać po polsku, spróbujcie mówić tylko po angielsku. Może to być naprawdę świetna zabawa 🙂

– zawsze podczas rozmowy miej pod ręką słownik, aby sprawdzić to, czego nie wiesz. Potem użyj danego słowa kilka razy w rozmowie, aby dobrze zapadło Ci w pamięć.

Zobacz kursy z funkcją trenera wymowy

4. W szkole niczego się nie nauczę, bo potrzebne jest indywidualne podejście.

FAŁSZ. Oczywiście, jeśli będziesz tylko biernie uczestniczyć w lekcjach i nic po za tym nie robić, efekty nie będą piorunujące. Jak zwiększyć szanse na sukces? Oto przydatne MultiSposoby:

– Bądź zaangażowany, zadawaj pytania, bierz aktywny udział w rozmowie

– Powtarzaj materiał w domu i rozwiązuj jak najwięcej ćwiczeń

– Może uda Ci się namówić kolegę z ławki na konwersacje po lekcjach?

Studenten halten Daumen hoch in der Universität

5. Uczenie się z podręczników to strata czasu, jest tam sama gramatyka.

FAŁSZ. Po pierwsze, gramatyka też jest potrzebna. Po drugie, każdy podręcznik zawiera też słownictwo, zdania przykładowe, sekcje na pisanie, słuchanie i tematy do rozmowy. Korzystaj z nich!

Wolisz naukę online?

Tak naprawdę każda metoda nauki języka jest dobra, jeśli tylko odpowiednio do niej podejdziemy. Najważniejsze, to mieć jasno określony cel i dobierać strategie uczenia się tak, aby jak najwięcej na nich korzystać. Nawet jeśli wybrałeś jakąś strategię, ale nie widzisz efektów, nie zniechęcaj się – wypróbuj MultiSposoby 🙂 Wzbogacaj strategie i uzupełniaj je na bieżąco – możesz też dostosowywać metody nauki do tego, na jakim językowym poziomie akurat jesteś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.