Szczęśliwa trzynastka, czyli włoskie ciekawostki
Jakie skojarzenie przychodzi Wam do głowy jako pierwsze, gdy myślicie o Włoszech? Słoneczna pogoda, pyszne spaghetti, czy może piękne zabytki? A czy słyszeliście kiedyś o bitwie na pomarańcze albo szczęśliwej trzynastce? O tych i wielu innych ciekawostkach dowiecie się już teraz 🙂
1. A to pech!
Najbardziej pechowa liczba? Oczywiście większość z Was wskaże pewnie 13, ale nie Włosi. Dla nich pechowym numerkiem jest 17. Dlaczego? Odpowiedź sięga jeszcze czasów rzymskich, gdzie liczbę 17 zapisywało się jako XVII, a anagram tych znaków to VIXI, co po łacinie tłumaczone jest jako „żyłem…”. Liczbę kojarzono zatem z czymś, co oznacza koniec ziemskiego życia, czyli ze śmiercią. Jeśli zaś chodzi o „trzynastkę”, to we Włoszech jest to jak najbardziej szczęśliwy numerek 🙂
2. … pokaż rogi!
Jeśli będziecie kiedyś we Włoszech, nigdy nie pokazujcie jednocześnie środkowego i małego palca. Ten przypominający rogi gest jest bowiem symbolem zdrady i oszustwa.
Pamiętajcie, że w tym kraju gesty są nieodłącznym elementem każdej rozmowy.
3. Owocowy zawrót głowy
Co roku w miasteczku Ivrea odbywa się słynna na całym świecie bitwa na pomarańcze. Początki tego „pomarańczowego” festiwalu sięgają XII, gdzie podczas świąt i miejskich parad dziewczęta, aby zwrócić na siebie uwagę, rzucały w chłopców właśnie tymi owocami.
4. Można? Można!
To właśnie we Włoszech wynaleziono np.: wodę kolońską okulary, termometr, telefon i lody.
5. Daj gryza!
Dla wielu ludzi na całym świecie: Włochy = pizza, ale czy rzeczywiście tutaj należy szukać jej korzeni? Podobno już starożytni Egipcjanie przygotowywali cienki, okrągły chlebek, który może służyć jako pierwowzór dzisiejszej pizzy. Również Grecy mieli swój udział w rozsławieniu tego dania. Od dawna na ich stołach można bowiem spotkać rodzaj cienkiego chleba podawanego z oliwą, czosnkiem i ziołami, który następnie zawędrował do starożytnego Rzymu.
6. Włochy ciekawostki – język
Na koniec kilka ciekawostek o języku włoskim:
– wszystkie słowa zakończone są samogłoskami: i, a, e, o, u.
– we włoskim alfabecie nie znajdziemy liter: K, Y, W, X, J
– najdłuższe słowo to: esofagodermatodigiunoplastica. Oznacza ono operację, którą przeprowadza się po usunięciu części przełyku lub żołądka.
– najlepszy i najszybszy sposób na naukę języka włoskiego bez wychodzenia z domu, to kompletny kurs Profesor Marco na plaformie multikurs.pl
Wierutna bzdura . Opisane litery alfabetu występują jako obcego podchodzenia lecz egzystują cały czas w alfabecie i wymawia się je również. Yoghurt, yeti itp.